czwartek, 4 lipca 2013

Ziemia Zgorzelecka i okolice … Muzeum Łużyckie z nową wystawą

Dzisiaj (4.07) o 19:00 odbyła się inauguracja nowej wystawy w zgorzeleckim Muzeum Łużyckim (pisaliśmy o tym na zgorzelec.info tutaj). Wystawa oparta wyłącznie na zbiorach Muzeum objęła tematyką mapy z okresu XVI wieku. Jedną z perełek jest niesamowita panorama Zgorzelca-Goerlitz z takimi szczegółami jak rzezimieszki "knujący" w ukryciu, czy pasterki świń - naprawdę warto ją zobaczyć. Jest też uznawana za jedną z najlepszych w tamtym czasie map Bartłomieja Scultetusa obejmująca Łużyce.

Zapobiegliwi organizatorzy prelekcję poprzedzającą wystawę zorganizowali w sąsiednim Domu Jakuba Boehme, jednak i oni zostali zaskoczeni liczbą gości, tak, że trzeba było dostawiać krzesełka w czym sam brałem (nie chwaląc się) udział ;) Idealnie obrazuje, to poniższe zdjęcie i zafrasowana mina Piotra Arcimowczia  - Dyrektora Muzeum (to nie wszyscy, nie miałem "szerokiego" szkła więc nie objąłem całego pomieszczenia):


Kuratorem wystawy jest Piotr Zubrzycki zwany też Zubkiem:


Gospodarzem i dyrektorem muzeum - Piotr Arcimowicz (obu znajdziecie we wcześniejszym wpisie z Nocy Muzeów tutaj):


Nie wiem za czym zaglądał Zubek, w końcu byliśmy na poddaszu:

ale czas było zacząć:

Piotrek w sposób bardzo dowcipny (mówiąc na przykład o pewnych przekłamaniach) opowiadał o historii map. Osobiście utkwiła mi w pamięci historia o tym jak prawdopodobnie wyglądała praca wspomnianego Scultetusa:


Po tym wprowadzeniu udaliśmy się na wystawę. Wspomniana panorama:
Jedno jest pewne - wystawa będzie cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród naszych zachodnich sąsiadów. Dlaczego? Sami sobie odpowiedzcie na to pytanie, odwiedzając Muzeum. Na miejscu jest też do nabycia piękna publikacja na ten temat.

4 komentarze:

 1. Nowy imidź Ojca Dyrektora :D

  Wystawa na pewno ciekawa - mnie akurat historyczne fakty niezbyt kręcą ;) Choć niewątpliwie interesujące są :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ciekawa wystawa
  że tak nieśmiało spytam, gdzie jest te Muzeum?
  co do zachodnich sąsiadów, to za bardzo nie wiem, co miałeś na myśli hehehe
  poniżej lilia jak z tego oczka, tylko przy deszczach wyciągaj :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na Przedmieściu Nyskim, jakieś 150 m przed Mostem Staromiejskim, tuż przed Ekspreso. A "sąsiedzi" będa ją odwiedzać chętnie bo niemal wszystkie mapy są po niemiecku :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Aaa lilie i rybki w razie "W" wyciągam :) Zacząłem ostatnio i to genialny pomysł :)

  OdpowiedzUsuń