wtorek, 9 listopada 2010

Kościół w Świeciu

Jeżdżąc w góry po drodze zawsze intrygowały mnie dwie sprawy. Zamek w Świeciu, który już na łamach tego bloga prezentowałem (klik) oraz budynek kościoła, który stoi na pięknym wzniesieniu. Z tym, że jakoś nie było okazji tam zajechać. Jadąc w stronę Świeradowa lub Szklarskiej, czy Karpacza pędziliśmy by jak najszybciej dojechać na miejsce, a wracając już nie było siły na dodatkowe zbaczanie (też mi zbaczanie, raptem 300 metrów pod górkę ;) ).

W każdym bądź razie minionej niedzieli pojechaliśmy do Świeradowa tylko na obiad. Wracając więc postanowiłem kościołowi nie odpuścić :) Po przyjeździe na miejsce i przeczytaniu niżej zamieszczonej informacji żałowałem, że nie mogę zajrzeć do środka. Przepraszam, też za ucięcie krzyża na szczycie budynku, ale 18 mm okazało się za długo :( Na razie na nic szerszego mnie nie stać :)

Jak się okazało kościołem, jest kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa:Ściany budynku zdobią piękne epitafia oraz płyty nagrobne:Mury zaś robią wrażenie budowanych lub odbudowywanych z rożnych elementów. W niektórych miejscach wydaje się, że pewne rzeczy zostały skradzione.Położenie kościoła jest wspaniałe. Musi tu być pięknie zwłaszcza wczesną wiosną:

Obok placu kościelnego, zaraz za murem stoi takie "cóś" - klimat jak z opuszczone.pl ;)Teraz moim celem będzie przybycie tu tak by można było wejść do środka i obejrzeć opisywany na tablicy informacyjnej - drewniany strop kasetonowy :) O czym oczywiście Wam napiszę :)

8 komentarzy:

 1. Jak dla mnie mało ciekawe miejsce, ale... Ale chciałem powiedzieć, że uwielbiam ten efekt na zdjęciu gdy dachówki są mokre ;) Fajowo to wygląda :)

  OdpowiedzUsuń
 2. zapewniam, miejsce świetne tylko fotograf dupa bo nie potrafił tego przekazać. Jednak w inna porę imo było by lepiej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. W pierwszej chwili pomyślałem o Świeciu w Kuj.Pom.
  Okazało się jednak, że są różne Świecia, podobnie jak różne światy ;)
  Mam wrażenie Jacku, że zdjęcia robione jakby na siłę, bo ani to pogoda nie sprzyjała, może i pora roku nie ta. Sam z resztą o tym piszesz, że wielokrotnie mijałeś tą miejscowość i zawsze brakowało czasu na zatrzymanie się i fotografowanie. Być może te ciekawe chwile były, teraz trzeba poczekać na inne. Mam wrażenie, że kościół jest na wzniesieniu, ma sporą kubaturę,jest szary, trudno ten temat podejść ze szkłem 18mm.
  Najlepsze drugie od góry, z mokrym kamiennym chodnikiem i płaskorzeźbą postaci, jakby schronioną przed deszczem - pod drzewem. Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. jacku ciut za płaskie światło HDR może to lepsza technika na te płaskorzeźby.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mieszkałem w Świeciu od dziecka. Ponad 30 lat. Rzeczywiście i zamek i kościół od niedawna nabierają blasku. Ale niestety jak dotąd tylko na tym poprzestano. W zasadzie to oba zabytki są niesamowitą atrakcją wioski, a walory turystyczne, rekreacyjne oraz krajoznawcze nie są mieszkańcom na tyle bliskie, by w jakiś sposób promować wieś i zarabiać na tym co mają. A co do kościoła to zarabianie jest pozyskaniem środków na remont tej perełki. Powyższe zdjęcia są jak dotąd najbardziej aktualne i najlepiej obrazujące budowlę i jej otoczenie. Na ostatnim jest oczywiście budynek, a właściwie ruina tego co niegdyś tu stało. Dawniej, dawniej była piękna plebania, a do końca lat 70 była szkoła podstawowa. Gmina zamknęła i wynajęła miejscowemu przedsiębiorcy. Przez lat kilka był budynek mieszkalny i mała tkalnia wraz z oddziałem przygotowawczym. Produkowano ręczniki. Jak na tamten czas dla miejscowości novum. Po kilku latach budynek spłonął i niszczeje do tej pory. Za mała miejscowość, aby miejscowa społeczność mogła zrozumieć o reaktywowaniu na cele turystyczno- rekreacyjne zwłaszcza, że w pobliżu przepiękna świątynia. Z drugiej strony kościoła są również szczątki budowli. Kiedyś była tam szkoła. W tej chwili w tym miejscu już nie ma nic. A wreszcie jeśli chodzi o kościół, to rzeczywiście jest w środku przepiękny. Po częściowym remoncie. Świątynia otwierana raz w tygodniu w niedzielę na mszę św. ok. 10.00. I tylko wtedy można obejrzeć od środka.

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy - bardzo dziękuję za ten wpis, który wiele wnosi względem tego miejsca. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam , tak kościół w Świeciu to perełka . Odnośnik do strony gdzie jest kilka zdjęć wewnątrz kościoła . eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=2&t=285. Mogę tylko powiedzieć że to jest tylko przedsmak tego co tam można zobaczyć. Pozdrawiam oraz Zapraszam w te strony .

  OdpowiedzUsuń
 8. takie coś to ruiny dawnej szkoły

  OdpowiedzUsuń