niedziela, 13 lipca 2014

Witka - początek odbudowy zapory

Blisko cztery lata trzeba było czekać na odbudowę zapory na Zalewie Witka, zniszczonej w 2014 roku po katastrofalnych deszczach i powodzi stulecia. Więcej o tym pisałem tutaj:

Choć nikt do tego się nie przyzna, to tak długi okres wynika między innymi z tego, że podczas prac projektowych strona niemiecka żądała zapoznania się z każdym elementem projektu, wnosząc przy tym swoje uwagi. Trudno się temu dziwić, gdy się pamięta jak wielką falę wywołała zerwana tama w Zgorzelcu i Goerlitz. 

W każdym bądź razie przetarg za 57 mln zł netto wygrała lokalna firma Egbud, która rozpoczęła prace ziemne. Budowa tamy ma się zakończyć w 2016 roku, a parametry zapory będą następujące:

Długość zapory prawej  - 94,1 m
Długość zapory lewej   - 120,0 m
Rzędna korony  - 211,90 m  n.p.m.
Szerokość korony zapory  - 5 m.

W ramach odbudowy zapory powstanie również bezobsługowa budowla upustowa w postaci przelewu labiryntowego, nastąpi rozbudowa budynku pompowni oraz powstanie przepławka dla ryb. Podczas budowy nowej zapory zostanie użytych około 1.800 ton stali zbrojeniowej oraz 20.650 m3 betonu.
I jedno z drogi dojazdowej:


2 komentarze:

 1. Muszę tam kiedyś zajechać :)
  Liczby robią wrażenie - ja zużyłem 100 ton tłucznia i nawet go teraz nie widać. Poszedł na drenaże. 60 ton piachu przy tym to garstka ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Twoich podsumowań nic i nigdy nie przebije :)

   Usuń